Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2019

Πρόσκληση στις δράσεις του Μουσείου

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης συμμετέχει στον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2019 με δύο εκθέσεις:

• ατομική έκθεση του εικαστικού Βασίλη Παπαγεωργίου με τίτλο «Χρόνος Αναπλήρωσης - Τοπία του Αγρινίου»
  • ομαδική έκθεση των μελών της Φιλοσοφικής Σχολής με τίτλο «’Οι Ζωγράφοι της Κυριακής’ της Φιλοσοφικής Σχολής».

Τα εγκαίνια των εκθέσεων θα γίνουν την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου στις 14.00΄. Ειδικά για τις ΕΗΠΚ, το Μουσείο θα παραμείνει ανοικτό και το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου, από 10.00΄ έως 14.00΄. Οι εκθέσεις θα διαρκέσουν ως τις 30 Νοεμβρίου 2019.

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης λειτουργεί Δευτέρα έως Παρασκευή, από 08.30΄ έως 16.30΄ στον 2ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στην Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου.