Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2019 στο ΜΑΙΤ

Πρόσκληση σε όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας της Φιλοσοφικής Σχολής

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης θα συμμετάσχει και φέτος στον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς (27 έως 29 Σεπτεμβρίου 2019), με θέμα για την Ελλάδα «ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ – Αναζητώντας τον ελεύθερο χρόνο».

Το Μουσείο θέλοντας να προβάλει και μια άλλη διάσταση των διδασκόντων και του συνόλου του προσωπικού της Σχολής μας, διοργανώνει προσωρινή έκθεση έργων των μελών της Φιλοσοφικής που ασχολούνται στον ελεύθερο χρόνο τους με τη ζωγραφική, με τίτλο «’Οι ζωγράφοι της Κυριακής’ της Φιλοσοφικής Σχολής»*.

Όσοι-ες επιθυμούν να λάβουν μέρος, παρακαλούνται να συμπληρώσουν το Δελτίο συμμετοχής και να το αποστείλουν ως 30/6/2019 στην ηλεκτρονική διεύθυνση mleontari[at]uoa[dot]gr.

ΔΕΛΤΙΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

* «Ζωγράφος της Κυριακής» («Peintre du dimanche») ονομάζεται ο ερασιτέχνης ζωγράφος, αυτός που δημιουργεί στον ελεύθερο χρόνο του.